Nasz Kolega Ryszard Malinowski na spotkaniu z pracownikami Katedry

Na osobiste zaproszenie dr. Jerzego Sawickiego w dniach 1-2 lutego 2010 przebywał u nas Ryszard Malinowski, absolwent Wydziału Elektrycznego, a obecnie wiceprezes Intel Corp. Poza oficjalnymi spotkaniami z władzami uczelni i wydziału była także okazja do spotkania z nauczycielami akademickimi, którzy uczyli naszego Gościa oraz kolegami ze studiów.Ryszard Malinowski z pracownikami Katedry Inżynierii Systemów, Sygnałów i Elektroniki,
Romanem Kaszyńskim i Krzysztofem Penkalą
Ryszard Malinowski i Jerzy Sawicki - absolwenci Wydziału Elektrycznego Politechniki Szczecińskiej, rocznik 1981
(obydwaj studiowali w tej samej grupie o specjalności automatyka i metrologia)
Ryszard Malinowski w dziekanacie Wydziału Elektrycznego.
Zofia Gilewska pamięta doskonale naszego Gościa z czasu studiów.


Wywiad dla Kuriera SzczecińskiegoRyszard Malinowski
Vice President and General Manager,
Client Components Group INTEL CORPORATION

 
Wiceprezes i menadżer generalny Client Components Group firmy Intel Corporation,
odpowiadający za zarządzanie biznesem i R&D chipsetów PC firmy Intel


http://www.intel.com/pressroom/kits/bios/rmalinowski.htmDrodzy Pracownicy naukowi, Studenci i Absolwenci Politechniki Szczecińskiej !

Serdecznie Was pozdrawiam z Krzemowej Doliny, serca technologii półprzewodnikowej i najnowszych technologii internetowych.

Po 25+ latach pracy w branży komputerowej, jestem bardzo dumny z faktu, że mogłem wnieść swoją cegiełkę do rozwoju komputerów na świecie, a jeszcze bardziej, że to wszystko osiągnąłem dzięki doskonałemu wykształceniu, jakie otrzymałem w Szczecinie: najpierw w VI LO Czarnieckiego, a następnie na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej. Polska ma niezwykle tradycje kształcenia doskonałych inżynierów i niezwyklą ilość utalentowanych, pełnych energii ludzi. Generalnie uważam, że Polacy są stworzeni do tworzenia nowych technologii i innowacji ze względu na ich przyrodzone cechy narodowo-kulturowe: talent, pracowitość, no i co bardzo ważne, zdrowy balans pomiedzy poszanowaniem ustalonych struktur i podejmowaniem ryzyka.


Ubolewam jedynie nad tym, że nie mogłem tej cegiełki rozwoju technologii komputerowych dokładać w Polsce, ze względów, które wszyscy absolwenci i pracownicy naukowi z moich czasów znają z własnego doświadczenia, a Wy, obecni studenci, znacie z lekcji historii PRL-u. Z tej perspektywy mam dla Was doskonałą nowinę: te bariery, które nie pozwalały nam, inżynierom wychowanym i zaczynającym swoje kariery przed 1989 rokiem, pracować nad najbardziej zaawansowanymi technologiami światowymi w Polsce, już nie istnieją. Te bariery zniknęły dzięki nowej, demokratycznej Polsce, wolnorynkowej ekonomii, przynależności do Unii Europejskiej, no i co również bardzo ważne, dzięki Internetowi.

Mnóstwo doskonałych technologii robi się dziś w Polsce, jednym z przykładów jest oddzial Intela w Polsce, Intel Technology Poland, którego pracami kieruję. Jest to wspaniały, choć może niewystarczająco rozreklamowany jeszcze zespół około 400 inżynierów w Gdańsku.

Studiując na tak znakomitej uczelni jak Politechnika Szczecińska (jeszcze nie mogę się przyzwyczaić do nowej nazwy uczelni :)), żyjąc w warunkach jakie Wam nowa Polska i Internet dzisiaj stwarza, wszystko tylko od Was zależy i świat stoi przed Wami otworem. Mam nadzieję, że z tego skorzystacie!

Jeszcze raz ściskam i pozdrawiam, możecie mnie łatwo znaleźć, chociażby w portalu nasza-klasa, nie wahajcie się kontaktować, no i miejmy nadzieje że też się kiedyś spotkamy w Szczecinie, do którego często przyjeżdzam.

Ryszard Malinowski

Santa Clara, CA, 2 lipca 2009
Ryszard Malinowski urodził się w Szczecinie w roku 1958. W roku 1981 Malinowski otrzymał tytuł magistra inżyniera elektryka ze specjalnością automatyka i metrologia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej, po czym w 1985 roku ukończył studia podyplomowe w zakresie systemów mikrokomputerowych i mikroprocesorowych na tej samej uczelni.

W roku 1986 rodzina Malinowskich (Ryszard z żoną Elżbietą i dwoma małymi córeczkami, Agnieszką i Katarzyna) wyjechała do Toronto w Kanadzie.  Tam też Ryszard Malinowski zapoczątkował swoją karierę w dziedzinie projektowania układów półprzewodnikowych jako projektant w firmie LSI Logic Corporation, szybko awansując na stanowisko menadżera projektowania chipsetów.

W roku 1994 Malinowski przeniósł się z rodziną do Kalifornii, przechodząc do pracy w firmie Intel, jako menadżer projektowania chipsetów i kierując zespołem, który zaprojektował i przygotował do produkcji pierwszy liczący się na rynku chipset firmy Intel: 430FX (Triton). Chipset Triton osiągnął niezwykły sukces na rynku i zapewnił Intelowi pierwsze miejsce na liście producentów chipsetów na świecie w ciągu zaledwie dwu lat.  W ciągu następnych kilku lat dział chipsetowy Intela urósł do pozycji drugiego najważniejszego biznesu w Intelu (poza mikroprocesorami) przynosząc wielomiliardowe (liczone w USD) obroty. W tym okresie, Malinowski otrzymał 4 patenty w dziedzinie architektury systemów pamięci głównej, pamięci cache i awansował na stanowisko dyrektora Inżynierii Chipsetów, odpowiadając za projektowanie i wdrażanie do produkcji wszystkich chipsetów PC w Intelu.

W roku 1998 Ryszard Malinowski skończył studia MBA na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis.

W roku 2005 Malinowski awansował na stanowisko generalnego menadżera grupy Chipset Group (obecnie Client Components Group), odpowiadając za cały dział chipsetów PC Intela i otrzymał tytuł wiceprezesa.

Od czasu wyjazdu do Kalifornii w roku 1994, rodzina Malinowskich mieszka w El Dorado Hills, u podnóża gór Sierra Nevada. Żona Ryszarda, Elżbieta Malinowska do niedawna pracowała w Intelu jako projektant pamięci flash.  Córki, Agnieszka i Katarzyna, skończyły renomowany Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley.  Obecnie młodsza córka, Katarzyna, mieszka w San Francisco i pracuje w Krzemowej Dolinie jako specjalista od marketingu i PR (najpierw w Google, obecnie w blinkx.com). Starsza córka, Agnieszka, po ukończeniu dwóch fakultetów w Berkeley, historii i filozofii,  kontynuuje studia doktoranckie na znakomitym wydziale Committee on Social Thought Uniwersytetu Chicago, próbując iść w ślady słynnego polskiego filozofa, byłego profesora tej uczelni, Leszka Kołakowskiego.

Ryszard Malinowski poza pracą w Intelu najbardziej ceni sobie czas spędzony z rodziną, także na wspólnych podróżach.  Oprócz tego lubi czytać i kolekcjonuje wina. Całe życie uprawiał sport. Grał najpierw w piłkę nożną a później w tenisa, a jego ostatnią sportową pasją  stał się golf (pracuje ciężko nad obniżeniem swojego golfowego handicapu - obecnie około 13). Ryszard Malinowski jest członkiem założycielem klubu Intel Folsom Golf Club, obecnie pełni w nim funkcję wiceprezesa i prezesa Komitetu Handicapowego.


Ryszard Malinowski udziela wywiadu telewizji TVN
4 listopada 2008 (dzień wyborów prezydenckich w USA)Redakcja: dr inż. Jerzy Sawicki